Uwolnij energię z niedomkniętych spraw!

You are currently viewing Uwolnij energię z niedomkniętych spraw!

O kończeniu projektów i zaczynaniu nowych

Jeśli zaczynasz w życiu coś nowego, lub gdy sprawa, którą się zajmujesz nie idzie do przodu w takim tempie, jak byś tego chciała, albo co gorsza utknęła w miejscu… sprawdź czy masz energię na jej realizację.

Co to znaczy?

To świetne pytanie! Sięga wielu poziomów naszego kontaktu ze sobą. Niezależnie od tego, w jakim miejscu swojej podróży się znajdujesz, zastanów się ile masz siły na realizację swoich celów. Pomogą ci w tym pytania poniżej.
Realizowanie i osiąganie celu (jakiegokolwiek) to proces, który dzieli się na kilka faz. Każda z nich wymaga od nas innego skupienia, rozkładu sił i niesie ze sobą różne „niebezpieczeństwa” – momenty, w których możemy stracić uważność, nadużyć własnych sił, niewłaściwie zinterpretować wydarzenia i własne emocje i stracić nadzieję. Nie musi tak być! Wiedza o fazach osiągania celu i umiejętność uwalniania energii z niedomkniętych spraw są bezcenne.

Zadam ci teraz 10 pytań. Zaczynamy 🙂

1. Czas

Zastanów się, ile masz w życiu czasu i przestrzeni, by zaangażować się w coś nowego, ile w twoim grafiku jest miejsca. Jak ci idzie zarządzanie czasem? Sprawdź, czy czujesz w swoim życiu chaos, czy też przestrzeń i harmonię.

2. Siła

Poczuj, ile masz siły na szczere zaangażowanie się w nową sprawę. Jeśli miałabyś odpowiedzieć w skali 1-10, ile byś dała?

3. Emocje

Uświadom sobie swoje emocje związane z nową sprawą. Co czujesz? Radość? Ekscytację? Ukłucie lęku? Niepewność? Siłę czy osłabienie? Zaufanie czy wycofanie?

4. Priorytety

Iloma różnymi projektami się zajmujesz? Czy umiesz nadać im priorytety? A gdybyś miała wybrać trzy… trzy sprawy, które chciałabyś ochronić i zaopiekować się nimi nawet, jeśli masz gorszy moment. Które by to były?

5. Wyjście do świata

W jaki sposób wychodzisz do świata ze swoim pomysłem? Wyobraź sobie, że opowiadasz komuś o swoim nowym projekcie lub sposobie życia – co czujesz? Masz ochotę dzielić się swoim nowym pomysłem? Łatwo ci się o nim mówi? Jesteś pewna siebie? A może obawiasz się czegoś, na przykład oceny drugiej osoby, momentu, w którym usłyszysz, np. że przecież się do tego nie nadajesz…

6. Realizacja celów

Jakie masz doświadczenia z realizacją celów? Jesteś w tym dobra? Gdy wyznaczasz sobie nowy cel, dążysz do niego i go osiągasz? A może dużo o nim opowiadasz, rozpraszasz swoją energię i skupienie, robisz wiele rzeczy, ale nie koniecznie tych, które naprawdę prowadzą do jego realizacji? Odciągają cię inne sprawy… A może nawet nie mówisz o swoim nowym celu, a jedynie myślisz… myślisz… myślisz… odkładasz działanie na nieokreślone „później”.

7. Przekonania

Zastanów się, jakie przekonania masz w związku ze swoim celem. Czy w twojej głowie nie kołacze się cicho głos, który twierdzi: No, nie wiem… Jak ty to sobie wyobrażasz? Nie wypada, nie można, nie powinnaś… Nie dasz rady… To się nie uda… Nie masz odpowiedniego wykształcenia… Jesteś za stara/za młoda… za jakaś… Nie jesteś wystarczająca…
Jeśli twój cel jest z wiązany z zarabianiem pieniędzy, to przywołaj również przekonania dotyczące zarabiania i samych pieniędzy. Jak myślisz, czy możesz zarabiać lekko i przyjemnie? A może uważasz, że na pieniądze trzeba ciężko harować? Czy pieniądze są czyste, czy brudne? Czy umiesz brać pieniądze za swoją pracę? Czy wyceniasz ją w taki sposób, że czujesz satysfakcję i radość? A może zaczynasz się wypalać?
Uważaj! Przekonania mogą być uświadomione i nieuświadomione! Dlatego sprawdź również, czy nie słyszysz od innych ludzi wokół ciebie stwierdzeń, przed którymi czujesz, że potrzebujesz się bronić… bo gdzieś głęboko coś ci robią, nie są całkiem obojętne.

8. Niby wszystko gra, ale nadal coś nie idzie?

Może też być tak, że z zewnątrz wszystko wygląda w porządku, nie czujesz większych oporów przed wychodzeniem do świata ze swoim pomysłem, działasz i wiesz, że dokładnie tym chcesz się zajmować, ale… No właśnie, na twojej drodze piętrzą się przeszkody i trudności. Wtedy należy przyjrzeć się głębiej co jeszcze może cię blokować w zrealizowaniu swojego celu. Twoje opory i lęki mogą dotyczyć jednego aspektu sprawy, którą się zajmujesz, ale nadal będą utrudniały realizację całości i sabotowały twoje działania.

9. Inne sprawy

Sprawdź również, czy twoja uwaga i energia nie są pochłonięte inną sprawą w twoim życiu!

10. Niedokończone sprawy i pochłaniacze energii

Wszystkie niedokończone sprawy pochłaniają naszą energię. WSZYSTKIE! Oczywiście, jedne zabierają jej więcej, inne mniej. Zastanów się, np:

  • ile spraw masz odłożone na „później”, na „kiedyś”? – dużych i małych!
  • ile książek na raz czytasz? A ile leży na półce z zakładkami w środku i czeka aż do nich wrócisz?
  • ile półek w szafach czeka na posprzątanie?
  • czy masz bałagan, czy porządek?

Rozejrzyj się wokół siebie, w swoim mieszkaniu i w swoim życiu, i naprawdę sprawdź co trzyma twoją energię, zajmuje pamięć i uwagę.
A teraz wyobraź sobie, że wszystkie te sprawy znikają! Są domknięte. Nie czekają już na ciebie. Jak się czujesz? 🙂 Jest różnica?
Nie chodzi o to, żeby wszystkie zniknęły na raz jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Przeważnie to mało realne. Ale możesz nauczyć się realizować swoje cele w sposób, który będzie ci służyć, dbając o swoją energię.

autorka: ALINA KRZEMIŃSKA
Udostępnij tę stronę