Coaching i konie

Kochamy konie i ich świat. Pasjonujemy się wielowymiarową symboliką KONIA w kulturze. Porusza nas to, jak w naturalny sposób łączą w sobie siłę, piękno, dumę, wolność i odwagę z wrażliwością, ostrożnością i gotowością do ucieczki. Jakości, które na pozór wydają się sprzeczne, w koniu harmonijnie współistnieją i przejawiają się z ogromną gracją.

Joanna jest “stuprocentową koniarą”. Przeszła drogę od klasycznego jeździectwa, jeździectwa naturalnego, do prowadzenia spotkań rozwojowych i treningów przywództwa z końmi.
Alina jeździła konno, z wykształcenia jest doktorem nauk biologicznych i badała naukowo zoopsychologię i etologię (ewolucyjne mechanizmy zachowania zwierząt).

O spotkaniach rozwojowych z końmi

Prowadzimy treningi przywództwa i spotkania rozwojowe dla zarządów, zespołów, grup a także sesje indywidualne.

Podczas sesji rozwojowych z końmi wykorzystujemy naturalną chęć koni do nawiązania relacji, ustalania hierarchii w stadzie, do bycia raczej razem niż osobno oraz ich niezmierną gotowość do komunikacji i wsłuchiwania się w innych.

Podczas spotkań, koń swoim zachowaniem pokazuje, czy rozumie o co prosi go człowiek, lub zespół. Daje informację zwrotną czy komunikat jest spójny i czytelny. Wyczuwa, czy może zaufać partnerowi i z nim współpracować.

Konie pokazują to poprzez swoje ciało i zachowanie. Poprzez jakość z jaką wykonują ćwiczenia lub po prostu w jaki sposób przebywają w towarzystwie człowieka. Tak samo jak konie reagują ludzie wokół nas, tylko rzadko w tak bezpośredni sposób dają nam informację zwrotną. Dzięki spotkaniom rozwojowym z końmi zyskasz wiedzę jak radzić sobie z relacjami z ludźmi!

„Coaching i koń” to interakcja z koniem i materiał do autorefleksji dla osób biorących udział w spotkaniu. Ważne jest to, co robi lub czego nie robi koń, ale jeszcze ważniejsze jest to, co uczestnicy spotkań odkrywają o sobie. W naszej pracy podążamy za tym co się wydarza. Zanurzamy się w doświadczeniu i eksplorujemy je. Tworzymy przestrzeń, aby pokazało się to, co nieuświadomione. Dajemy sobie czas na porażki, sukcesy, działanie i odpoczynek. Tutaj wszystko jest ważne i na wszystko jest czas.

Pracujemy na ogrodzonym niewielkim placu lub hali. Mamy do dyspozycji przyjazne przedmioty takie jak pachołki, piłki, linkę.

Założenia treningów wyłoniły się z wieloletniej przyjaźni Joanny z koniem Dolarem. Wspólne eksperymenty doprowadziły do tego miejsca. Dzisiaj miejsce Dolara zastąpiły inne konie, które w swoich reakcjach, pokazują własną indywidualność, a współpraca z nimi ciągle wzbogaca nasze życie. Joanna jest certyfikowaną facylitatorką metody Horse Assisted Education, którą zapoczątkowali w Europie Gerhard i Karin Krebs, założyciele European Horse Assisted Education Association i koncepcji rozwojowej HorseDream®.

O koniach trenerach

Coaching i koń to program, w których partnerują nam konie trenerzy. Nasze konie są zdrowe i zrównoważone. Żyją w dobrych warunkach, mają dostęp do pastwisk, możliwość ruchu i dużo swobody. Znają nasz sposób pracy i wszystkie proponowane ćwiczenia. Dzięki stale pogłębianej relacji z facylitatorami, konie są szczere w wyrażaniu swoich autentycznych reakcji, emocji i postaw. Przede wszystkim mają przestrzeń na dobrowolność. Same decydują czy odmówić czy się zgodzić na propozycję człowieka. Są szanowane i zachęcane do bycia autentycznymi i szczerymi, dlatego nie poddają się manipulacji. Obecnie pracujemy z trzema stadami na Dolnym Śląsku. Poniżej przedstawiam sylwetki dwóch z nich, które miały największy wkład w tworzenie naszych propozycji rozwojowych z końmi.

Albatros – cudowny koń trener – uwielbia się bawić. Jest mieszanką melancholijnego Włóczykija z psotną Pippi Lagstrumpf. Ma potrzebę odwiązywania wszystkiego, zaglądania, penetrowania przestrzeni, wyszukiwania czegoś do zrzucenia, przewrócenia lub wylania. Lubi włóczyć się leniwie po lasach, rozsądnie gospodaruje własną energią, nie ma w nim pośpiechu. Czasami trenuje ujeżdżenie a także jest rodzinnym koniem i uczy jak być dobrymi koniarzami dzieci Kseni i Tomka. Uwielbia głaskanie, mizianie i wszelkie smakołyki. Podczas warsztatów bardzo szybko oswoił się z wieloma „strasznymi” przedmiotami i teraz służą mu po prostu do zabawy.

Dolar – koń o skomplikowanym charakterze, chętnie grający w grę „kto dzisiaj przewodzi w naszym stadzie” i „jak wyraźnie nie powiesz o co chodzi, ja nic nie robię”. Dolar bezkompromisowo czeka na autentyczność, bycie tu i teraz, całkowite skupienie, inaczej nie ma porozumienia. Jak już odnajdzie te jakości, oferuje akceptację, kontakt, połączenie. Właśnie z pracy z Dolarem powstały ćwiczenia, które teraz służą innym na moich warsztatach. Mogę z całą pewnością stwierdzić, że jest współautorem programu rozwoju osobistego „Coaching i Koń”.

Nasze spotkania z końmi prowadzimy w stajni w wiosce Zbytowa z końmi, które nie pracują pod siodłem.

O metodzie Horse Assisted Education

Koncepcja rozwoju osobistego i organizacji metodą Horse Assisted Education powstawała w kilku miejscach na świecie. W Europie rozwinęła się dzięki pracy  Gerharda i Karin Kerbs, zainspirowanych książką K. F. Hempflinga „Dancing with Horses”.  Jest to koncepcja krótkich interakcji z końmi, podczas których możemy uświadomić sobie nasze „automatyczne” sposoby działania i reagowania oraz nauczyć się je pogłębiać lub zmieniać. Kluczowe kompetencje i obszary rozwoju osobistego, jakie pojawiają się na naszych sesjach, treningach i warsztatach, to:

  • wyznaczanie i szanowanie granic,
  • przywództwo,
  • radzenie sobie z lękiem i innymi emocjami,
  • komunikacja i wewnętrzna spójność,
  • porozumienie w zespole, rodzinie, relacji
  • bycie autentycznym,
  • umiejętność wyznaczania celów i strategii ich realizacji,
  • równowaga pomiędzy zaangażowaniem a relaksem i odpoczynkiem,
  • branie odpowiedzialności za własne życie,
  • kontaktowanie się z autentycznym JA,
  • kontaktowanie się z własną siłą,
  • odkrywanie i realizacja marzeń.

Więcej o spotkaniach rozwojowych z końmi możesz przeczytać na stronie www.joannaszypula.pl

Udostępnij tę stronę