Wolność w podejściu Gestalt

You are currently viewing Wolność w podejściu Gestalt
„Nieważne, co nam zrobiono – ważne, co my zrobimy z tym co nam zrobiono”.

W podejściu Gestalt dąży się do wolności. Wolności, która wypływa ze świadomości motywacji własnych działań (w odróżnieniu od działania schematycznego, wynikającego z lęków, blokad, introjekcji i nakazów). Jednak sama świadomość to tylko pierwszy krok. Dalej jest decyzja co chcę z tym uświadomieniem zrobić. Wolność i siła, oraz poczucie kreowania własnego życia wypływają z podejmowania decyzji. Jeśli jesteśmy świadomi naszych motywacji, lęków, zablokowań i pragnień, to tracimy możliwość oszukiwania siebie i uciekania do pozycji ofiary. Znika podejście, że coś „muszę” lub „nie mogę”. Pojawia się natomiast: „chcę”, „wybieram”, „decyduję”. Podejmując świadome decyzje zyskujemy siłę i wolność kierowania własnym życiem.
W pracy z terapeutą Gestalt (indywidualnej i podczas warsztatów) uświadamiamy sobie co się w nas dzieje, na poziomie ciała, emocji, podświadomości… Następnie możemy, w bezpiecznych warunkach, przyglądnąć się progom i trudnościom w naszym życiu i zobaczyć je z nowej perspektywy. Możemy również poszukać najlepszego dla nas rozwiązania i je przetestować. Sprawdzić jak się czujemy i czego potrzebujemy, żeby przekroczyć dany próg – a może po prostu jak zrobić następny krok, jaki krok, skąd czerpać siłę, odwagę, wsparcie.
Pracując poprzez łączenie świadomości, emocji, wizji i ciała, kroki, które wykonujemy w takiej pracy nie są jedynie próbami. Dla naszej podświadomości są prawdziwymi krokami, zmianami, które będziemy integrować i wprowadzać do naszego życia. Dzięki temu w naszej podświadomości robimy miejsce na coś nowego, innego niż dotychczas. Część zmian dokonamy sami, świadomie, a część po prostu się zadzieje. Dlatego, że nasza podświadomość będzie już w innym miejscu. I tak czasem małymi, a czasem dużymi krokami będziemy stawać się osobami wolnymi, otwartymi i osadzonymi w swojej mocy.
Metody pracy w podejściu Gestalt są różnorodne i szerokie. Pracujemy na uświadomieniach. Pracujemy w oparciu o relacje. Pracujemy z ciałem i zamkniętymi w nim emocjami, poprzez psychodramę, ze snami, wizjami, archetypami, łączymy również terapię ze sztuką. Wszystkie te metody wspierają proces integracji nieuświadomionych części nas samych i uwalniania wcześniej zablokowanej energii.Zapisz
Zapisz

Udostępnij tę stronę